Oferujemy wysoką jakość usług medycznych dla całej Twojej rodziny. Tu znajdziesz właściwie rozwiązanie!
--- DANE KONTAKTOWE ---
Przychodnia Lekarska "Rodzina"
41-946 Piekary Śląskie
ul. Kukuczki 6
tel: 32/ 381 53 70
--- O PRZYCHODNI ---
Przychodnia Rodzina istnieje od lipca 2002 roku najpierw miała swoja siedzibę na ulicy Górniczej od stycznia 2006 jesteśmy w nowym obiekcie przy ul Kukuczki 6.
--- ŚWIADCZONE USŁUGI ---
Przychodnia świadczy usługi m.in. w zakresie: pediatra, lekarz rodzinny, fizykoterapia, ultradźwięki, prądy interferencyjne, EKG, USG, diadynamik jontoforeza, solux, tens.
POChP to skrót od nazwy przewlekła obturacyjna choroba płuc. Jest to choroba spowodowana nieodwracalnym zwężeniem oskrzeli. Jej przyczyną jest proces zapalny oskrzeli i miąższu spowodowany przez dym tytoniowy lub inne substancje szkodliwe obecne we wdychanym powietrzu.
Dym tytoniowy lub inne substancje we wdychanym powietrzu (pyły, opary) działają szkodliwie na błonę śluzową wyścielającą oskrzela. Zwiększa się wydzielanie śluzu i przerastają gruczoły, które produkują śluz. Jednocześnie w błonie śluzowej zwiększa się liczba komórek zapalnych, wytwarzających substancje uszkadzające tankę płucną w otoczeniu drobnych oskrzelików (obturacji)oraz zniszczenia miąższu płuc (rozedmy). Zwężenia oskrzeli powoduje ograniczenie przepływu powietrza przez grogi oddechowe, głownie podczas wydechu. U niektórych chorych prowadzi to do nadmiernego "zalegania" powietrza w płucach, czyli rozdęcia ("hiperwentylacji") płuc.
Zjawiska te są przyczyną duszności. Niewielkie zwężenie oskrzeli jest początkowo odczuwalne jedynie podczas szybszego i głębszego oddychania, spowodowanego np. wysiłkiem. W późniejszym okresie choroby zmiany stają się tak nasilone, że objawy występują również w spoczynku.
Pierwsze objawy choroby to:
Z czasem pojawi się duszność, początkowo występująca w trakcje wysiłku. w ciągu wielu lat trwania choroby duszność stopniowo postępuje, ograniczając aktywność fizyczną pacjentów. Z POChP często współistnieją inne choroby, np. choroba nie dokrwienia serca( mogąca prowadzić do zawału serca), osteoporoza (zmniejszona gęstość kości zwiększająca ryzyko złamań) oraz depresja,
W przebiegu POChP często występują zaostrzenia choroby, charakteryzujące się nasileniem duszności, kaszlu i odkrztuszania plwociny Najczęstszą ich przyczyna są zakażenia oskrzeli.
Podstawowym badaniem wykonywanym w celu rozpoznania jest spirometria. Po przyjęciu środka rozkurczającego oskrzela, pacjent oddycha przez ustnik aparatu rejestrującego przepływ powietrza. Badanie to pozwala ocenić pojemność płuc oraz wykryć nieodwracalną obturację oskrzeli świadczącą POChP. Stopień ciężkości choroby ocenia się na podstawie wskaźnika zwanego FEV
Leki minimalizują objawy choroby, poprawiają jakość życia i zmniejszają częstość zaostrzeń. U chorych na lekką POChP nie ma potrzeby regularnego leczenia - w razie nasilenia duszności stosuje się doraźnie szybko działający lek rozkurczający oskrzela.
W umiarkowanym stadium choroby, pacjentom z objawami zaleca się regularnie stosowanie leku rozkurczającego oskrzela( lek przeciwcholinenergiczny albo β2- mimetyk długo działający). Leki przeciwcholinergiczne to tiotropium(stosowane 1xdziennie) i ipratropium (stosowane 4x dziennie). β2- mimetyk dlugo działające to formoterol i salmeterol (2x dziennie). Leki te stosujemy wzajemnie za pomocą inhalatorów, w związku z tym chory musi się nauczyć prawidłowej techniki inhalacji.
Chorym na ciężką POChP z częstymi zaostrzeniami zaleca sie również steroidy wziewne.
Niewydolność oddechowa e przebiegu choroby wymaga stosowanie przewlekłego leczenia tlenem w domu. Tlen jest najczęściej wytwarzany przez urządzenia zwane koncentratorem i podawany przez cewnik donosowy ("wąsy tlenowe"). Aby był skuteczny, należy go stosować jak najdłużej, co 15 godzin na dobę.
Mało nasilony napad duszności może ustąpić po przyjęciu 1-2 wdechów stosowanego doraźnie leku rozkurczającego oskrzela( szybko, zawierający w jednym inhalatorze krotko działający β2- mimetyk i lek przeciwcholinergiczny).
Skontaktuj się z lekarzem, jeżeli duszności i kaszel mimo inhalacji leku rozkurczającego oskrzela, masz gorączkę i/lub odkrztuszasz znacznie zwiększoną ilością ropnej plwociny.
Pilnie wezwij pogotowie, jeżeli zauważysz co najmniej jeden z poniższych objawów:
Regularnie zgłaszaj się do lekarza. Nawet jeżeli objawy choroby nie nasiliły się, umawiaj się na wizyty kontrolne co najmniej raz na pól roku.