Oferujemy wysoką jakość usług medycznych dla całej Twojej rodziny. Tu znajdziesz właściwie rozwiązanie!
--- DANE KONTAKTOWE ---
Przychodnia Lekarska "Rodzina"
41-946 Piekary Śląskie
ul. Kukuczki 6
tel: 32/ 381 53 70
--- O PRZYCHODNI ---
Przychodnia Rodzina istnieje od lipca 2002 roku najpierw miała swoja siedzibę na ulicy Górniczej od stycznia 2006 jesteśmy w nowym obiekcie przy ul Kukuczki 6.
--- ŚWIADCZONE USŁUGI ---
Przychodnia świadczy usługi m.in. w zakresie: pediatra, lekarz rodzinny, fizykoterapia, ultradźwięki, prądy interferencyjne, EKG, USG, diadynamik jontoforeza, solux, tens.
Przeczytaj dokładnie kolejne pytania. Zastanów się nad odpowiedzią. Przelicz ilość wszystkich wypijanych przez siebie rodzajów alkoholu (piwa, wina, wódki) na porcje standardowe wg podanego powyżej schematu.
Zanotuj liczbę punktów w okienku po prawej stronie. Bądź uczciwy, tylko wtedy wypełnianie testu ma sens.
1. Jak często pije Pan/Pani napoje zawierające alkohol?
2. Ile porcji standardowych zawierających alkohol wypija Pan/Pani w trakcie typowego dnia picia?
3. Jak często wypija Pan/Pani 6 lub więcej porcji podczas jednej okazji?
4.Jak często w ciągu ostatniego roku stwierdzał/a Pan/Pani, że nie może zaprzestać picia po jego rozpoczęciu?
5. Jak często w ciągu ostatniego roku zdarzyło się Panu/Pani z powodu picia alkoholu zrobić coś niewłaściwego, co naruszałoby normy i zwyczaje przyjęte w Pana/i środowisku?
6.Jak często w ciągu ostatniego roku musiał/a się Pan/Pani rano napić, aby móc dojść do siebie po „dużym piciu" z poprzedniego dnia?
7. Jak często w ciągu ostatniego roku doświadczał/a Pan/Pani poczucia winy lub wyrzutów sumienia po wypiciu alkoholu?
8. Jak często w czasie ostatniego roku nie był Pan/Pani w stanie z powodu picia przypomnieć sobie co wydarzyło się poprzedniego wieczoru?
9. Czy zdarzyło się, że Pan/Pani lub jakaś inna osoba doznała urazu w wyniku Pana/i picia?
10. Czy zdarzyło się, że krewny, przyjaciel albo lekarz Interesował się Pana/Pani piciem lub sugerował jego ograniczenie?
WYNIKI
Do 7 punktów - picie o niskim ryzyku szkód
Od 8 do 15 punktów - picie ryzykowne
Od 16 do 19 punktów - picie szkodliwe
20 i więcej punktów- podejrzenie uzależnienia od alkoholu
• Jeśli picie jest obecnie mało ryzykowne
Jeśli pijesz alkohol często - zachowaj co najmniej dwa dni abstynencji w tygodniu. Powstrzymaj się od picia w sytuacjach stwarzających podwyższone ryzyko szkód. Nie zwiększaj ilości i częstotliwości picia. Nie namawiaj do picia tych, którzy nie piją.
• Jeśli picie jest ryzykowne
Spróbuj ograniczyć picie alkoholu do poziomu niskiego ryzyka szkód. Świadomie kontroluj ilość i częstotliwość spożywania napojów alkoholowych. Nie upijaj się. Nie klinuj. Słuchaj informacji osób trzecich na temat swojego picia.
• Jeśli picie jest szkodliwe
Musisz ograniczyć picie - zarówno częstotliwość, jak i ilość spożywanego alkoholu. Umów się z sobą na nieprzekraczanie limitu picia nie niosącego za sobą ryzyka szkód i staraj się dotrzymać obietnicy. Pij wolniej. Wydłuż czas spożywania każdej porcji alkoholu. Unikaj miejsc i sytuacji, w których pijesz nadmiernie. Gdyby próby ograniczania picia nie przyniosły powodzenia przez kilka tygodni, poszukaj pomocy u specjalisty.
• Jeśli podejrzewasz uzależnienie od alkoholu
Sprawdź to podejrzenie udając się do specjalistów pracujących w poradniach terapii uzależnienia od alkoholu. Listę poradni znajdujesz na stronie Nie odwlekaj konsultacji sprawdzając ponownie swoje możliwości ograniczenia picia. Specjalista, lepiej niż ten test, zdiagnozuje problem z piciem i udzieli porady, jak go rozwiązać.